הסרת וירוסים – איך מתמודדים עם האיום הגדול על המחשב שלנו

Virus removal

המונח וירוס, מוכר לנו בדרך כלל מהעולם הרפואי. כשאנחנו חולים אז הרופא מסביר שיש לנו וירוס, בשביל להתמודד איתו אנחנו צריכים לקחת אנטיביוטיקה, לנוח, ובתקווה שתוך זמן קצר הוא ייעלם.

אך כידוע, לוירוסים יש מקום, לצערנו, גם בעולם המחשבים. אם בעבר זה לא היה נפוץ עד כדי כך, הרי שכיום מדובר על תופעה רווחת ולמעשה, מדובר באחד האיומים הגדולים ביותר על מחשבים אישיים ומקצועיים, במקרים מסוימים מדובר על איום לא רק על הפרט, אלא על חברות ומדינות.

בשביל להבין את החשיבות של הסרת וירוסים וכיצד זה מתבצע בפועל, צריך להבין תחילה מה זה וירוס במחשב, כיצד הוא יכול להיכנס אליו ואיך הוא יכול להשפיע. לפני כן רק נדגיש, היום כשמדברים על וירוסים בעולם הטכנולוגי, הרי שזה התרחב גם לסמארטפונים, לטאבלטים, ומערכות אחרות. על כן האיום הוא רחב יותר וההשפעה שלו על חיינו, בהיבטים שונים, היא עצומה.

מה זה וירוס וכיצד הוא נכנס אל חיינו

וירוסים הם למעשה תוכנות זדוניות, קודים או פרמטרים ממוחשבים אחרים, שיכולים להשפיע על תפקוד המחשב (או כאמור סמארטפון, טאבלט ואמצעים אחרים) בצורות שונות, בין אם אנחנו נוכל לשים לב לכך או לא.

בעבר, לפני עידן האינטרנט, בשביל להכניס וירוס, היה צריך לבצע פעולה פיזית, ללכת אל המחשב, להכניס דיסק עם וירוס ופשוט להטעין אותו. היכולות של הוירוס להשפיע על תפקוד המחשב ועל חיינו, היו יחסית מוגבלות.

היום לעומת זאת, וירוסים יכולים בצורות שונות. החל מהודעת טקסט במכשיר הסלולר, הודעה בפייסבוק, מייל או באמצעות פריצה למחשב. רמת הסיכונים והאיומים עלתה לאין שיעור, שכן בזכות החיבור לרשת אפשר להעביר וירוסים בצורה קלה, מהירה ובלי שנשים לב.

צריך לומר, וירוסים יכולים לעשות פעולות שונות. הם יכולים לשבת על המחשב ולא לעשות כלום רק להעביר מידע אל מקור חיצוני, הם יכולים לעוות או למחוק מידע קיים, יכולים לשתק מערכות ממוחשבות, לבצע פעולות מבלי שאנחנו נדע, כולל פעולות עם השפעות חיצוניות (העברות כספים) ועוד. הכל שאלה, מה סוג הווירוס, עד כמה הוא חזק, עד כמה הוא מאיים וכמה מהר אנחנו מגלים אותו.

כיצד מסירים וירוסים מהמערכת

על מנת להסיר וירוסים, יש להתקין תוכנת אנטי וירוס מעודכנת במחשב. התוכנה תאפשר לנו לבצע סריקה במחשב, בין אם באופן אוטומטי ובין אם בכל פעם כשאנחנו נעשה זאת באופן ידני. אחרי הסריקה, נקבל דוח שלם, האם נמצאו וירוסים במחשב, מאיזה סוג, וכיצד התוכנה טיפלה בהם.

במקרים מסוימים, יהיה צורך להסיר תוכנות שונות על מנת להסיר את הווירוס לגמרי מהמערכת. במידה וזה לא עוזר, אז יהיה צורך לפרמט את המחשב ולהתקין בחזרה, בלי הקבצים הנגועים בווירוס.