שחזור מידע – מה זה ומתי נצטרך לעשות את זה

data recovery

בעידן של ימינו, כל המידע החשוב, הרלוונטי עבורנו, נשמר במחשב האישי או העסקי. אנחנו שומרים בו מסמכים, תמונות, סרטים, קבצים עם נתונים שקשורים לתוכנות כאלה ואחרות ועוד.

נכון שרובנו שומרים את המידע על שרתי ענן, כך שאם חס וחלילה קורה משהו למחשב האישי או למחשב של העסק, עדיין המידע לא נפגע ואנחנו יכולים פשוט להתחבר אל השרת החיצוני ולשלוף את המידע. יש מאיתנו גם מי ששומר את המחשב על גיבויים חיצוניים, כמו הארד דיסק חיצוני, דיסקים וכדומה. אך בקרב מרבית המשתמשים, בעיקר הפרטיים, מרבית המידע עדיין נשמר על גבי המחשב.

הבעיה מתחילה כשהמחשב מתקלקל ואז עולה שאלה, מה יהיה עם כל המידע שנשמר. לשמחתנו, קיימת אופציה של שחזור מידע קיים. הרעיון הוא פשוט אף על פי שהוא נשמע מורכב. ברגע שמחשב מתקלקל עדיין קיימת אופציה לשלוף ממנו מידע ולבצע שחזור שלו.

שחזור מידע מתוך כונן של מחשב, יכול להתבצע במעבדות מחשב שמתמחות בכך. ישנן מעבדות שמתמחות באופן ספציפי בכל מה שקשור לנושא של שחזור, אך גם מעבדות מחשב סטנדרטיות עוסקות בכך לא מעט, בפרט כשמדובר על מחשבים אישיים, פרטיים. כמובן שזה תלוי בידע ובניסיון של העוסקים במלאכה.

לפני שנסביר כיצד שחזור מידע מתבצע בפועל, חשוב להבהיר כאן עוד נקודה. אי אפשר לשחזר 100 אחוז מהחומר. אנחנו נצטרך לקחת בחשבון שחלק ממנו יימחק ואנחנו לא נוכל לשחזר אותו. כמות החומר שכן נוכל לשחזר, תלויה בעיקר בשאלה, מה סוג ומידת הנזק נגרם למחשב ועד כמה באמת אפשר לעבוד איתו.

עוד נקודה שחשוב להדגיש, קיימות לא מעט תוכנות שמציעות אפשרות של שחזור מידע. העניין הוא, שאם אנחנו נבצע את התהליך לבד, בעצמנו, לא בהכרח נשיג את התוצאה שאנחנו מצפים לה, מה עוד שהתוכנות שמוצעות ברשת, לא פעם הן מאוד סטנדרטיות ופשוטות ולא בהכרח יכולות לחפור עמוק בשביל לשחזר מידע שנמחק. לכן מוטב לפנות אל מעבדה מקצועית ולא בהכרח להשתמש בהן.

כיצד מתבצע תהליך השחזור

 

 

יש שתי רמות של שחזור מידע ממחשבים. רמה אחת מתייחסת לשחזור ממחשבים מקולקלים או מכוננים שאי אפשר לעבוד איתם, מסיבה כזו או אחרת. רמה אחרת, מתייחסת למחשב פעיל עם כונן פעיל, מהם רוצים לשלוף מידע שמחקנו בטעות.

אחרי שבוחנים את סוג העבודה שצריך לבצע, בוחרים בכלים המתאימים בשביל לראות כיצד ניתן לשחזר את המידע בצורה נכונה. מן הסתם, המקרה הראשון הרבה יותר מסובך, כי זה מחייב לבדוק את המחשב, את החומרה, וייתכן ויהיה צורך לטפל בה לפני שנכנסים לכל התהליך של השחזור.

בכל מקרה, תהליך השחזור יתבסס על איסוף של חלקי קבצים וחיבור שלהם, איסוף של קבצים מלאים ושחזור, ועוד שורה ארוכה של פעולות שמטרתן לאפשר שחזור של המידע, עד כמה שניתן.